Teknolojinin hızla ilerlemesi ile birlikte yanında sürekli olarak getirdiği yenilikler olmaktadır. Bu yenilikler çoğu zaman işlerimizi kolaylaştırmakta, karşılaştığımız problemler için bizlere alternatif çözüm yolları sunmaktadırlar. Bilgisayarlarımızın donanımlarıda gelişen teknolojiler ışığında oldukça iyi durumlara gelmiştir.

Bir bilgisayar üzerinde yeterli Ram ve  iyi bir işlemci var ise, bu bilgisayar üzerinde aynı anda birden çok işletim sistemi kullanılabilir. Bu tarz bir kullanım, işletim sistemlerinin çeşitli özelliklerini araştıranlar ve  deneyenler için oldukça işe yarar durumdadır. Server tabanlı çalışmalar yürütenler için değişik işletim sistemlerini aynı anda deneme şanslarını elde edebilirler, web geliştiricileri farklı işletim sistemlerinde ortaya koydukları ürünlerin ne derece performans sağladığını hızlı bir şekilde gözlemleyebilirler. Windows 7 gibi yeni nesil işletim sistemlerinde bulunan geriye dönük uyumluluk modu olmayan işletim sistemleri için, eski programlarınızı işletim sisteminizin üzerine kuracağınız bir diğer işletim sistemi ile çalıştırma şansını da bulabiliyoruz.

Peki nasıl oluyorda aynı anda birden fazla işletim sistemini bir bilgisayarda çalıştırabiliyoruz? Bilgisayarınıza kuracağınız bir sanal işletim sistemi programı ile bu iş oldukça basit bir hale geliyor. Sanal işletim sistemi kurma şansını bize tanıyan, VMwarevirtualbox, microsoft virtual pc, bochs gibi birden fazla program piyasada bulunmaktadır. Yapılarına bakacak olursak, bu yazılımlar ram ve işlemci arasında bir köprü kurarak donanıma hükmedebilmektedirler. Bu sayede istenilen ölçüde ayrılacak bellek ve işlemci kullanımı ile sanal makinanızın performansınıda belirleme şansını elde edebiliyorsunuz.

Bunların arasından benim kullanmış olduğum ve kullanımı diğerlerine göre daha basit olanı WMware Workstation‘dır. Bilgisayarınıza öncelikle bu programı yüklüyor ve bu sayede Linux Sürümleri, Pardus, Windows Xp, Windows Server, Windows Vista gibi istediğiniz işletim sistemini aynı anda kullanıdğımız işletim sistemi üzerinden çalıştırabiliyoruz. Şu an kendi makinam üzerinde Windows 7 işletim sistemi kurulmuş durumda ve bazı çalışmalarım için sanal makina aracılığı ile Windows Xp işletim sistemini kullanmaktayım. Geçtiğimiz sene ders kapsamında Open Suse ve Ubuntu işletim sistemlerini Windows Vista üzerinde çalıştırdığımızı da hatırlıyorum.

WMware Workstation oldukça profesyonelleştirilmiş bir sanallaştırma platformudur. Son derece güvenli olup, iyi bir performans sunmakta, bunun yanında aynı anda windows ve linux işletim sistemlerini çalıştırabilmekte ve reboot istememektedir. WMware Workstation bilgisayarınıza kurduktan sonra, yeni bir işletim sistemi kurmakta çok zor değil. File menüsünden New sekmesi altındaki Virtual Machine seçeneğini seçiyor, typcal veya custom olarak seçiminizi yapıyor bir sonraki adıma geçiyorsunuz. İster Cd sürücünüzden isterseniz bir kalıp dosyasından kurulum yapabiliyorsunuz. Siz hangisini yapacaksanız ilgili şekilde karşınıza çıkan ekrandan dosyanızın yerini gösteriyorsunuz. Bir sonraki adımda sanal makinanızın ürün anahtarını giriyorsunuz. Bir adım daha ileri giderek sanal makinanızın ismini veriyorsunuz. Bundan sonra karşınıza gelecek ekranda hard diskimizde ayıracağımız alanı, bir sonraki adımda ise sistem gereği olarak atamak istediğimiz işlemci kullanımı, ram miktarını ve kullanmak istediğimiz bilgisayar ekranlarını şeçebilme imkanı bulabiliyorsunuz.

hardware options

Configure hardware seçeneğinden istediğiniz şekilde ayarlamalarınızı yaptıktan sonra Finish seçeneğine tıkladığınızda işletim sisteminiz kurulmaya hazır hale gelmektedir. Kurulum bittikten sonra Sanal makinanız üzerinde bir işletim sisteminiz olmaktadır.

Bu işletim sistemi ile normalde yapabildiğiniz tüm işlemleri yapabilmektesiniz. Bilgisayarınıza takılan Cd ve Usb bellekleri hoparlörleri kendi içerisinde kullanabilme özelliğine sahiptir. Tüm donanıma ulaşabilmektedir ve aynı anda birden fazla işletim sistemini kullanabilmenizi sağlamaktadır.

Bu işletim sistemlerini Power On düğmesi ile açıyorsunuz ve ister Power Off seçeneğinden istersenizde işletim sistemi üzerinden sanal makinanızı kapatabiliyorsunuz.

kurulum sonrasi

Sanal Makinada XP Professional

WMware Workstation programını şuradan indirebilir, elinizde bulunan herhangi bir işletim sistemini ise WMware üzerine rahatlıkla kurabilirsiniz.

Artık sanal makinanızın keyfini çıkarabilirsiniz. İlk kez kullanacak olan arkadaşlar için biraz ayrıntıya indim kurulum aşamasında, o yüzden biraz uzun bir anlatım oldu. Umarım ihtiyacınızı karşılar nitelikte olmuştur.