Hemen herkesin başına bir kerede olsa gelmiştir bu durum. Dalgın bir anınızda tüm sürücülerinizi Autorun Virüsleri kaplayıvermiştir her ne kadar dikkat ediyorum ben desenizde. Bu virüsler bulaştıktan sonra değişik anti-virüslerle yada komut dosyaları ile silinebilmektedirler elbette. Ama, bu virüslerin bulaşmasını engellemek için bir önlem almak istemez misiniz?

Autorun.inf dosyalarının aktıfleştirdiği çeşitli trojan vb virüsler,  USB belleklerinizi ya da hafıza kartlarınızı bilgisayara taktığınız anda yapacağınız yanlış bir kaç tıklama ile bulaşmaktadırlar. Bu aygıtları bilgisayarınıza taktığınızda ekranda size yardımcı olmak için bir menü çıkar ve bakıldığında bu menü, kullanıcıların işlerini kolaylaştıran bir windows hizmetidir.  Aygıt içerisindeki dosya ve klasörlere  kategorilerine göre ulaşabilmeyi müzik veya resim dosyalarınızı kolayca player veya explorerlar ile ilişkilendirmenizi sağlamaktadır. Ancak kötü amaçlı kişiler için ise virüslerini bilgisayarınıza bulaştırmak için kolay bir yoldur. Windows ayarlarından bu özelliği devre dışı bırakarak virüslerin bilgisayara sizin yardımınızla bulaşmasını engelleyebilirsiniz.

Windows 7 de otomatik çalıştır özelliğini kapatmak için…

  • Başlat -> Çalıştır -> gpedit.msc yazarak Yerel Grup İlkelerini açıyoruz…
  • Bilgisayar yapılandırması -> Yönetim Şablonları -> Windows Bileşenleri -> Otomatik Kullan İlkelerini seçiyoruz…
  • Sağ taraftaki ayarlardan Otomatik Çalıştır Özelliğini Kapat‘a çift tıklıyoruz…
  • Açılan menüden Etkin ‘i seçerek sırasıyla Uygula ve Tamam diyoruz…

Windows 7 de otomatik çalıştır özelliğimiz bu işlemlerden sonra kapatılmış olacaktır. Bu şekilde sizin aracılığınız ile virüsler bilgisayarınıza bulaşamayacaktır.

Bunun yanında bu virüslerin bulaşmasını önlemek için şu noktalarada dikkat etmelisiniz…

Usb bellek veya kartları taktığınızda artık Bilgisayarım’dan siz kendiniz sürücüye ulaşmalısınız. Bunu yaparken ise, Çıkarılabilir Aygıtları açarken çift tıklayarak açmak yerine Farenin Sağ tuşuna tıklayıp Aç seçeneğine tıklamalısınız. Bu şekilde açtığınızda Autorun virüslerini aktifleştirmemiş olursunuz…

Son olarak ise Usb yada kartınızı bilgisayara taktıktan sonra kullanmadan önce Winrar Arşiv Yöneticisi ile içini kontrol edip Autorun.inf veya gözünüze yabancı gelen “.exe” uzantılı dosyaları siliniz. Aygıtınızı çıkartıp tekrar takınız. Bu şekidle ise eğer hepsini silmişseniz virüslerinizden kurtulmuş olursunuz…

Unutmayalım! Bilgisayarı bilinçli kullanarak işlerimizi daha da kolaylaştırabiliriz…

Herkese kolay gelsin…