WordPress için geliştirilmiş olan bu güzel eklenti, çeşitli programlama dilleri ile ilgili çalışmalarını paylaşan arkadaşlar için bloglarında kullanmalarını tavsiye edeceğim bir eklentidir. Hem paylaşımı yapan hem de paylaşımdan faydalanacak olan arkadaşlar için kodlamaları renkli bir şekilde göstermeye yarayan bu eklenti oldukça kullanışlıdır. Neredeyse tüm programlama dillerini destekler niteliktedir.

Desteklediği dillere şuradan bakabilirsiniz.syntax eklenti

Eklentiye şuradan ulaşabilirsiniz.

Eklentiyi indirdikten sonra kurulum için indirilen dosyayı “rar” dan çıkartıyoruz. WordPress’imizin kurulu olduğu klasördeki  “wp-content/plugins” adlı klasörün içerisine rardan çıkardığımız dosyayı atıyoruz.

Şıra geldi bir sonraki adım olarak eklentiyi aktifleştirmeye.  WordPress’imizin Admin Paneline giriş yaptıktan sonra, panelde sol tarafta bulunan  menülerden “ Eklentiler”  sekmesine giriyoruz ve yüklü eklentiler seçeneğinden SyntaxHighlighter Evolved eklentimizi “ Etkinleştir” seçeneğini kullanarak etkinleştiriyoruz.

Kodların karmaşık yapısından kurtularak renklendirilmiş bir şekilde sunulmasını sağlayan bu eklentinin değişik tema seçenekleri de bulunmaktadır. SyntaxHighlighter Evolved eklentisinin ayarları (Eklentiler sekmesinde “Settings” )ile ilgili bölümden tema ve bunun gibi bir çok ayarda yapılabilmektedir.

syntax-eklenti-ayarlari

Kodların renkli bir şekilde göstermek için eklentiye tanıtmak işlemini ise şu şekilde yapıyoruz. Yazacağımız kodların başına aşağıda belirttiğim kodları yazıyoruz.

syntax-eklenti-kod-tanımlama

Ve hepsi bu kadar gerisini eklenti bizim için hallediyor.

Daha fazla ayrıntılı bilgi için şuraya ve buraya bakabilirsiniz.

Herkese iyi çalışmalar…