Görev yaptığım lisemde öğrencilerime Windows 7 kurulumunu ve kullanımını göstermek istedim.  Windows 7 için hazırlamış olduğum dvd (kendim kullanıyorum çalışıyor) yüksek hızla yazdırılma gibi bir nedenden ötürü kurulum esnasında sorun oluşturdu. Bu hatadan sonra bilgisayarı yeniden başlattığımda “BOOTMGR” hatasıyla karşılaştım. Bilgisayarı bu hatayı veriyor ve işletim sistemi kendisini açamıyor ve öylece kalıyor.

“Bootmgr” dosyası açılışta şletim sisteminin boot edilmesi için gerekli bir dosya ve kurulum esnasında hata verdiğinde bu dosya silinmiş :( Boot sırasında bu dosyayı bulamadığı için bilgisayar açılamıyor. Sorunun çözümü noktasında çok zorluk çekmediğimi söyleyebilirim. Çözüm için yapılması gerekenler ise şöyle sıralanabilir…

1-Sorunsuz bir Windows 7 kurulum dvd miz olması gerekiyor.

2-Dvd’yi takıp bilgisayarımızı dvd’den boot ediyoruz.

3-Windows 7 kurulumu başlamadan önce dil seçeneklerini ayarlıyoruz ve sonraki adımda karşımıza gelen ekranda sol atl taki seçeneklerden “Bilgisayarınızı onarın” seçeneğini seçiyoruz. Karşımıza şu ekran geliyor.

image.axd

4-Bu ekrandan Command Prompt’u seçip komut sistemine girdikten sonra

bootrec / fixboot

yazıp enter’lıyoruz. İşlemin başarıyla tamamlandığına dair bir mesaj karşımıza gelene kadar bekliyoruz..

Bu komut yardımı ile bozulmuş veya silinmiş olan boot dosyalarını onarrmış oluyoruz.

Bilgisayarımıza reset attığımızda bootmgr hatasını almamamız ve bilgisayarımızın sorunsuz olarak başlamış olması gerekiyor.

Bundan sonraki adımda tekrar kurulumu deneyebilir ya da başka bir işletim sistemi kurabilirsiniz.

Kolay gelsin….iyi çalışmalar…