Sitemiz üzerinde ilk laptop incelemesi olarak kayda geçecek olan bu yazımız, diğer taraftan da an itibariyle elime ulaşan keyifle kullanmayı planladığım bir dizüstü bilgisayarın teknik özelliklerini sizlere gösteren bir paylaşım olacaktır.

2011 yılının ilk çeyreğinde piyasaya sürülen Dell İnspiron 5110 B63F45 sahip olduğu işlemcisi ile dikkatleri üzerine çekerken, bir yandan da bazı teknik özellikleri ile göz dolduruyor. Üzerinde bulunan Intel marka Core i7-2630QM işlemcisi ile 2 GHz hız sağlayan laptop hızını “turbo boost” ile 2.9 GHz’lere kadar ulaştırabiliyor. İşlemcinin ön belleğinin 6 mb olması da bilgisayarın işlem hızını önemli ölçüde artırabildiği gibi, yeni 2. nesil intel core i7 işlemcisinin sağladığı performans ekran kartı desteği ile üst seviyelere çıkıyor.

Üzerinde bulunan 1 GB paylaşımsız NVIDIA GeForce GT 525M ekran kartı ise DirectX 11 desteği ile grafik olarak zengin HTML5 web sitelerinde dolaşmayı, 1080p’de Blue-ray 3D filmler izlemeyi keyifli hale getirebiliyor.

Ayrıca 4 gb 1033 Mhz DDR3 ram ile eş zamanlı uygulamalarda hızınızı artırıyor ve bekleme sürenizi kısaltıyor. Laptop, 5400 rpm hızında çalışan 500 GB hard disk alanı ile veri saklama için standartları yakalamış durumda bulunuyor.

FreeDos işletim sistemi seçeneğiyle ise bilgisayar kullanıcılarına istedikleri işletim sistemini kurma imkanını sunuyor. Ben de Windows 7 Ultimate 64 bit işletim sistemini bilgisayarımın üzerine kurmuş bulunmaktayım. Bilgisayarın sunduğu performanstan şu an için oldukça memnun olduğumu da belirteyim. Bluetooth 3.0 ve 5 in 1 kart okuyucu ile veri aktarımında kolaylıklar sağladığını da söyleyebilirim.

Laptop üzerinde 1 adet VGA konektör, 1 adet HDMI çıkışı, 2 adet USB 3.0 portu, 1 adet USB 2.0 portu, 1 adet e-sata ile kombo USB 2.0 portu, ses jakları ve 8-in-1 çoklu medya kart okuyucusu ile 1.0 megapixel  kamera bulunuyor. Europe Intel Centrino Wireless-N 1030 kartı ile 10/100 ethernet LAN aracılığıyla yüksek hızda internete bağlanma imkanı sunuyor.

6 hücreli 48W lityum pil ile internet ve multimedya kullanımı sırasında 3 saate kadar pil ömrü sağlayan bilgisayar genel olarak bakıldığında teknik özellikleri ile tercih edilebilecek bir bilgisayar olduğunu bize gösteriyor.

Tasarımına değişebilen kapak seçeneğinin sunulması ise bazı imaj severlerin dikkatini çekecek gibi görünen bilgisayarımızın klavyesi üzerinde bulunan numerik tuş takımı sayısal veri girişlerinde kolaylıklar sağlıyor. Parmak izi tutmayan fırçalanmış metal görünümlü desen ile şık bir görüntüye de sahip olduğunu söyleyebilirim.

Benim şu an için edindiğim bilgiler ve sahip olduğum izlenimler ışığında söyleyebileceklerim bu kadar. Daha fazlası için biraz daha test edip yazımıza ilave yapacağımdan emin olabilirsiniz.