Reklam olmasın tabi ama geçtiğimiz günlerde kendime yeni bir laptop aldım :) ) Uzun zamandır arayış içindeydim ve iyi bir laptop almak istiyordum. ismail kardeşimin de tavsiyesi üzerine kendime, ürün özellikleri ile beni gerçekten mutlu edecek bir bilgisayar aldım. Hal böyle olunca herşeyi kusursuz olsun diye cânı gönülden uğraşmaktayım. yeni nesil core i7 işlemcisi ve 4gb ram’i bulunan laptopa hiç vakit kaybetmeden Windows 7 Ultimate 64 bit işletim sistemini kuruverdim. Fakat işletim sistemi ingilizce sürümüydü. Kurulum işlemleri bittikten sonra sizde takdir edersiniz ki benim için ilk işlem, bilgisyarımın güncelleştirmeleri yapmasını sağlamak olmalıydı. Bu sayede türkçe dil paketini yüklemeyi planlıyordum. Hemen windows update ayarlarını yaptım fakat güncelleştirmeleri denetle dediğim zaman, bir süre sonra 80072f8f hatası ile karşılaştım. Bu hata kodunu biraz araştırdıktan sonra sorunun bilgisayarın dil, tarih,saat, ülke ve bölge ayarlarından kaynaklandığını öğrendim.

Güncelleştirmeleri denetlerken Windows Update 80072f8f hatası ile karşılaşıyorsak, bilgisayarımızın mevcut tarihi ve saati çevrimiçi Windows Update hizmetinin tarih ve saatiyle aynı olmamasından kaynaklanıyor olabilir. Bilgisayarımızın ve güncelleştirme hizmetini sunan serverların tam olarak aynı tarih ve saatte olması gerekmez, ancak arada zaman dilimi olarak büyük fark olması güncelleştirmeleri denetlemenizi engelleyebilir. Benim kurduğum işletim sistemi ingilizce olduğu için bu durumla karşılaşmam gayet normal diye düşündüm ve hemen aşağıda adımları belirtilen şekilde tarih saat ayarlamalarımı yaptım.

 

Windows kendi sitesinde de anlatıldığı gibi,

Bilgisayarımızın saatini ve tarihini değiştirmek için:

 1. Başlat düğmesi Başlat düğmesinin resmi, Denetim Masası, Saat, Dil ve Bölge ve ardından Tarih ve Saat’i tıklatarak Tarih ve Saat’i açın.
 2. Tarih ve Saat sekmesinde bilgisayarınızın tarihinin ve saatinin doğru olduğundan emin olun. Doğru değilse, Tarihi ve saati değiştir’i tıklatın. Yönetici izni gerekli Yönetici parolası veya onay istenirse, parolayı yazın veya onay verin.
 3. Tarih ve Saat Ayarları iletişim kutusunda, aşağıdakileri yapın:
  • Tarihi değiştirmek için Tarih altında sol ve sağ okları tıklatarak takvimde içinde bulunduğunuz ayı bulun ve günün tarihini tıklatın.
  • Saati değiştirmek için Saat altında değiştirmek istediğiniz saati, dakikayı veya saniyeyi çift tıklatın, ardından değeri artırmak veya azaltmak için okları tıklatın.
 4. Saat ayarlarını değiştirme işlemini tamamladığınızda Tamam’ı tıklatın.

Not:

Saat diliminiz gün ışığından yararlanma saatine uyuyorsa ve gün ışığından yararlanma saati değiştiğinde bilgisayarınızın saatinin otomatik olarak ayarlanmasını istiyorsanız, Tarih ve Saat sekmesinde Saat dilimini değiştir’i tıklatın ve Saati Gün Işığından Yararlanma Saati için otomatik olarak ayarla onay kutusunun seçili olduğundan emin olun.

Bilgisayarınızın saatini bir Internet saat sunucusuyla eşitlemek için:

Bilgisayarınızın saatini bir Internet saat sunucusuyla eşitlediğinizde bilgisayarınızdaki saat, saat sunucusundaki saatle eşleşecek şekilde güncelleştirilir. Böylece bilgisayarınızın saatinin her zaman doğru olduğundan emin olabilirsiniz. Bilgisayarınızın saati genellikle haftada bir kez Internet saat sunucusuyla eşitlenir, ancak eşitlemenin gerçekleşmesi için bilgisayarınızın Internet’e bağlı olması gerekir.

Not:

Bilgisayarınız bir etki alanı içindeyse, saatinizi bir Internet saat sunucusuyla eşitleyemezsiniz. Bilgisayarınızın tarihini ve saatini kendiniz değiştirmeniz gerekir. Bunun için, yukarıda yer alan “Bilgisayarınızın tarihini ve saatini değiştirmek için” başlığı altındaki adımları uygulayın.

Bilgisayarınız bir etki alanında değilse, bilgisayarınızın saatini bir Internet saat sunucusuyla eşitlemek için aşağıdaki adımları uygulayın.

 1. Başlat düğmesini Başlat düğmesinin resmi tıklatın, Denetim Masası’nı, Saat, Dil ve Bölge’yi ve ardından Tarih ve Saat’i tıklatın.
 2. Internet Saati sekmesini ve ardından Ayarları değiştir’i tıklatın. Yönetici izni gerekli Yönetici parolası veya onay istenirse, parolayı yazın veya onay verin.
 3. Bir Internet saat sunucusuyla otomatik olarak eşitle’yi tıklatın, bir saat sunucusu seçin ve ardından Tamam’ı tıklatın.

Yukarıdaki adımları uyguladığınız halde sorun devam ediyorsa, hatanın çözümü için benim katkı sağlayacağım noktaya gelmiş bulunmaktayız.

Tüm bu ayarlamaları yaptığım halde güncelleştirmeyi denetlemeyi başaramadığım için sorunun kurmuş olduğum işletim sisteminde olabileceğini düşünerekten Windows 7 Ultimate türkçe sürümünü bilgisayarıma yükledim. Fakat yine aynı sorun devam etmekteydi. Tarih saat ayarlamalarını yeni kurduğum işletim sistemi üzerinde de denemiş olmama rağmen yine aynı hata koduyla karşılaşıyordum.

Fakat tarih saat ayarları ile ilgili bi sorunun aynı zamanda dns ayarları ile ilgili de olabileceği biraz geç aklıma gelsede sorunu çözebilmiş olmanın verdiği huzur ile kurulumlar ve ayarlamalar için harcadığım zamanı göz ardı edebiliyorum :)

Güncelleştirmeleri denetlerken Windows Update 80072f8f hatasının çözümünde, tarih ve saat ayarlarını yaptıktan sonra; dns ayarlarını da aşağıda anlatacağım şekilde OpenDNS yaptıktan sonra sonuç alabiliyoruz.

Dns ayarlarını OpenDNS olacak şekilde ayarlamak için,

Başlat düğmesini Başlat düğmesinin resmi tıklatın,

Denetim Masası‘nı açın,

Ağ ve İnternet seçeneğini seçin,

Ağ ve Paylaşım Merkezinden Yerel Ağ Bağlantısını seçiniz.

Açılan pencerede Özellikler butonuna tıklıyoruz ..

Karşımıza çıkan bölümden İnternet Protokolü Sürüm  4 (TCP / IPv4) seçenğine çift tıklıyoruz.

Karşımıza çıkan pencereden Aşağıdaki Dns Sunucularını kullanı seçiyoruz ve resimde belirtildiği gibi aşağıdaki dns adreslerini boşluklara düzgün bir şekilde yerleştiriyoruz.

Resmi görüntülemek için tıklayınızOpen Dns Adresleri:

208.67.222.222

208.67.220.220

Yanda bulunan aşamaların gösterildiği resme tıklayarak büyük şekilde adımları görebilirsiniz.

Dns ayarlarını bu şekilde değiştirdikten sonra artık güncelleştirmeleri denetleyebilir istediğiniz şekilde güncelleştirmeleri yükleyebilirsiniz.

Herkese kolay gelsin. iyi çalışmalar.