Microsoft, Office paketlerini ve içeriklerini gün geçtikçe özelleştirip geliştirmeye devam ediyor. Office 2007 ve ardından Office 2010 bize bunu gösterir nitelikte karşımıza çıktı bile. Yeni gelecek olan paketin içerisine yeni programlar ilave edilecek mi bunu bilemiyorum ama yeni özelliklerin yer alacağından emin olabilirsiniz. Örneğin Microsoft’un Mac için yeni Office 2011′i Ekim sonunda çıkartması bekleniyor ve bu sürümde Excel üzerinde düzeltmeler ve geliştirmeler ve uygulama içerisinde fotoğraf düzenleme araçları görülüyor. Bunun yanında Uyumluluk esas önem verilen nokta olarak dikkat çekiyor.

Şimdi biz yeniliklere biraz ara verelim ve benim size aktarmak istediğim noktaya gelelim. Office her geçen gün yeni paketlerini yeni dosya özellikleri ile piyasaya sürerken ilk zamanlarda atladığı bir nokta vardı. Yeni dosya uzantısına sahip olan belgeler eski office paketleri ile açılamıyordu ve dosya formatı olarak belgeleri eski office sürümlerine ait formatlarda kaydetmedikçe o belgelere office 2007 ve üzeri program olmadığı sürece erişmek mümkün değildi. Office 2003 kullanmaktan asla vazgeçmeyecek gibi duranlar için bir uyumluluk paketi sayesinde bu sıkıntıyı ortadan kaldırmak artık mükün.

Bilgisayarınızda yüklü olan Microsoft Office 2000, Office XP veya Office 2003′e ek olarak Uyumluluk Paketi’ni yüklediğinizde, daha yeni Word, Excel ve PowerPoint sürümlerinin dosya biçimlerini kullanan dosyaları açabilir, düzenleyebilir ve kaydedebilirsiniz. Bunun yanında Uyumluluk Paketi, bu yeni biçimlerde kaydedilmiş dosyaları Microsoft Office Word Viewer 2003, Excel Viewer 2003 ve PowerPoint Viewer 2003 programları ile görüntülemek için de kullanılabilir.

Microsoft’un yayınladığı bu uyumluluk paketini indirmek için şuraya tılamanız yeterli.

Her ne kadar çözümleri olsada, yine de herkesin yeniliklere açık olması dileğiyle :)